Aktualności Diecezjalne
Diecezja Łowicka ›› Aktualności Diecezjalne
2017-09-18
Dożynki Prezydenckie w Spale
Msza święta z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odprawiona w Kaplicy Polowej AK w Spale (Łódzkie) rozpoczęła w niedzielę Dożynki Prezydenckie. Tradycja spalskiego święta plonów sięga 20-lecia międzywojennego.
Podczas Mszy kazanie wygłosił bp Józef Zawitkowski. Przywołując cytaty z polskiej literatury, m.in. scenę śmierci Boryny z "Chłopów" Reymonta, mówił: - Taki jest los siewcy. Gdy ziarna braknie, trzeba samego siebie rozsiewać na te praojcowe zagony, aż do końca. Rodzice, Nauczyciele, Księdze i Biskupy, pora siać! Matka Boska Siewna przypomina.

Po nabożeństwie, w trakcie którego poświęcone zostaną wieńce dożynkowe, korowód dożynkowy przejdzie z kaplicy na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbędzie się Ceremoniał Dożynkowy. Planowane jest wystąpienie prezydenta. Para prezydencka odwiedzi również Miasteczko Regionów, w którym mieszkańcy różnych zakątków Polski prezentują plony swoich ziem, rękodzieło i folklor.

Starostami tegorocznych dożynek są: Agnieszka Węglewska z woj. łódzkiego oraz Dawid Jezierski z woj. małopolskiego.

Dożynkowym uroczystościom już od soboty towarzyszą liczne imprezy, m.in. pokazy rękodzieła ludowego, kiermasze. Można też skosztować regionalnych potraw. Uroczystości zakończy w niedzielę wieczorny koncert zespołu Feel.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej "Gościa Niedzielnego".

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej "Gościa Niedzielnego".
Data aktualizacji: 2017-10-18